Plakadan Ceza Sorgulama

Trafik cezaları 2 türlü yazılmaktadır. İsime veyahut Plakaya. Her iki şekildede sorgulama yapmanız mümkündür. Plakadan sorgulama yaptığınızda araç sizin üzerinize dahi olsada isime yazilmiş trafik cezalarınızı görüntülemeyebilirsiniz. Plakadan yazılmış olan cezalar haberiniz olmadanda gelebilir. İsime yazilmiş cezalarda ise ceza makbuzunuz elinize verilmediği halde adresinize gönderilebilir. Cezalarınızı adresinizde elinize geçen ceza faturasında öğrenebileceğiniz gibi internet ortamında 2 türlü farklı sorgulama yaparakta ulaşmanız mümkündür.

Haberiniz olmadan park halindeyken veyahut seyir halindeyken arkanızdan plakanıza cezalar işlenebilir. Aynı zamanda EDS Elektronik Denetleme sistemi ve Trafik ile ilgili güvenlik kameralarının yakaladığı aşırı hız hatalı sollama vb durumlar ile plakadan ceza yemeniz an meselesidir. En çok karşılaşılan durum plakadan adresinize ceza gelmesidir. Günümüzde gelişmiş teknolojileri kullanan trafik şube müdürlüğü bir çok yeniliğe imza atmıştır. Şehit içindeki ve dışındaki hız limitlerini kamera ile kontrolünü sağlayan ve otomasyon sistem ile fark edildiği ve tespit sonucu cezalardan kaçınılmazdır.

Cezalarınızı ödemediğiniz taktirde her ay %5′lik bir faiz ile karşılaşabilir ve farkında olmadıgınız bir cezanızı aylar sonra 2-3 katı şeklinde ödeme gibi bir durum ile karşılaşabilirsiniz ve hiç bir şekilde itiraz hakkınız dogmamaktadir. Ancak mahkeme ile dava açarak dava sonucunu en az 2 yıl beklemeniz halinde bir sonuca ulaşabilirsiniz. Buda çok uzun bir süre olacaktır. Taksitlendirme gibi işlemlerde bulunarak faizden kaçınılması ve her zaman bilinçli olarak kendi kontrollerinizi sağlamak daha akıllıca olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Plakadan Ceza Ödeme başlıklı makalemizde pılaka ödeme ve pılakadan trafik cezası ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın